İyi Bir "To Do List" Nasıl Yapılır ?

İyi Bir "To Do List" Nasıl Yapılır ?

İyi Bir To Do List Nasıl Yapılır ?

Hedeflerimize adım adım ulaşmaya çalıştığımız süreçlerde en önemli nokta etkili zaman kullanımıdır. Etkili zaman kullanımının ise en iyi dostu iyi bir To Do List’e sahip olmaktır.

1-      Aklınızda ki tüm işleri yazıya dökün.
Aklınızda bulunan ve ilerleyen zamanda yapılacak olan tüm işlerinizi, planlarınızı yazıya dökün. Böylece onları rahatlıkla kategorilere ayırabilirsiniz.

2-      Yapılacaklar listenizi hazırlarken günlük yaşantınızla uyumlu olmasına dikkat edin.
Günlük yaşantımıza uymayacak bir yapılacaklar listesi devamlı olarak ertelemelere maruz kalır. Bundan dolayı yapılacaklar listenizde ki işleri planlarken günlük hayatınızın ritmine göre olması oldukça önemlidir.

3-      Yapılacaklar Listenize her an erişilebilir olmasına özen gösterin.
Yapılacaklar listenizi yazıya döktüğünüzü varsayarsak ajandanız her an elinizin altında olmalıdır. Biz bu noktada yazının hafıza üzerinde ki gücünü de kullanarak hem yazılı hem de online bir liste hazırlamanızı öneririz.

4-      Yapacaklarınızı Çok Önemli – Önemli – Standart gibi kategorilere ayırın.
Yapılacak işleri kategorilere ayırmak önceliklendirme noktasında çok önemlidir. Zamanınızı verimli kullanmak ve önceliklerinizi belirlemek için kategorilere ayırmalısınız.

5-      Bitiş tarihi eklemeyin unutmayın.
Bitiş tarihi eklemek bizim o görevi yapmak istemesek dahi yapmamızı sağlayacak en önemli disiplin unsurudur. Ayrıca bitiş tarihinize kadar işinizi yaparsanız planınız aksamaz ve hayatınız kontrolden çıkıp sizi stres altına almaz.

6-      Planlarınızda olabilecek değişiklikleri göz önüne alarak esneklik payı bırakın.
Günlerimiz birbirini tutmadığı için olabilecek bir aksamadan dolayı planlarınızın bitiş tarihini belirlerken mutlaka bir esneklik payı bırakın.

7-      Yapılacaklar listenizi hazırlarken kendinize ait cümlelerle yazın.
Kendinize ait cümleler kurmak işleri yapmaya başlamak için en ideal yollardan bir tanesi olacaktır. Ayrıca kendi cümlelerinizle yazacağınız için hafızanızda daha çok yer edecektir.

8-      Kendinizi ödüllendirin.
Kendinize günlük-haftalık-aylık ödüller belirleyerek programınıza olan bağlılığınızı arttırabilir ve daha çabuk motive olabilirsiniz.

 

Yeni Yazılar
İyi Bir "To Do List" Nasıl Yapılır ? 01 Haziran 2020 / Pazartesi
Planlı Bir Yaşamın Faydaları 01 Haziran 2020 / Pazartesi
Nasıl Daha Fazla Para Kazanırım ? 01 Haziran 2020 / Pazartesi
İyi Fikir Nasıl Bulunur ? 01 Haziran 2020 / Pazartesi

hidden

© 2020 Hayalimdeki İş.